Witamina C – takie ,,zwykłe coś’’, banalny mogłoby się zdawać środek, powszechnie stosowany np. przy przeziębieniach, infekcjach, a tu nagle niby ,,antidotum na wszystko’’. Ale… Niestosowane powszechnie, okrywane – jak sądzę – niechlubną sławą jako istotne leczenie wspomagające przy różnego typu terapiach. Dlaczego? Myślę, że trzeba obalić pewne mity pokutujące w świadomości niektórych ludzi.

Witamina C jako substancja wspomagająca leczenie

Witamina C nie jest ,,cudownym wynalazkiem”, który uzdrowi nas ze wszystkich chorób. Nigdy nie mówię swoim Pacjentom, by oparli terapię tylko na niej, by zaniechali tzw. standardowego leczenia o udowodnionej skuteczności. Mają stosować wszystko, co im pomaga, co sprawia, że czują się lepiej, poprawia komfort ich życia, a obiektywne, mierzalne wyniki badań stają się zadowalające. Wielu z nich jest żywym dowodem na to, że ta ,,niepozorna” substancja aplikowana w sposób rozważny, adekwatny do ich potrzeb i zdrowotnych możliwości daje wymierne, pozytywne skutki. Znajdują one wyraz w samopoczuciu Pacjentów oraz w wynikach badań obrazowych i laboratoryjnych.

Terapia witaminą C w Polsce

Wydaje się niestety, że w naszym kraju terapia witaminą C nie znalazła odpowiedniego uznania. Co więcej, bywa, że jest wyśmiewana i odradzana Pacjentom. Nasuwa się pytanie dlaczego… Odpowiedzi może być wiele… zostawiam to. Założeniem treści umieszczanych w tym blogu jest pokazywanie pewnych terapeutycznych możliwości nie zaś prezentowanie tzw. spiskowych teorii. Inaczej jednak sprawa wygląda u naszych sąsiadów, za zachodnią granicą. Tamtejsze środowiska medyczne nie tylko nie wypowiadają się negatywnie na temat tej terapii, ale też stosują ją oficjalnie na szeroką skalę.

Terapia witaminą C za granicą

Niemieckie Towarzystwo Onkologiczne jest spółką lekarzy angażujących się w pluralistyczną medycynę chorób nowotworowych, a przede wszystkim wspierających metody leczenia naturalnego i medycyny komplementarnej. Jest kompetentnym i profesjonalnym organem oraz partnerem do rozmów ze stosownymi urzędami i instytucjami zajmującymi się badaniami naukowymi, wyznaczającymi tzw. medyczne standardy. Niemieckie Towarzystwo Onkologiczne wspiera naukę i badania w tej dziedzinie. Organizuje co roku kongresy onkologiczne we współpracy z innymi towarzystwami specjalistycznymi, np. we Freudenstadt i Baden Baden.

Towarzystwo to wspomaga dalszą edukację w dziedzinie biologicznej medycyny onkologicznej i oferuje corocznie jeden certyfikowany program dokształcający, składający się z czterech modułów. Wspiera tym samym zabezpieczenie jakości w medycynie komplementarnej, a także – jako inicjator rozmów i organizator kongresów DGO – wspiera dialog i wymianę doświadczeń w obrębie medycyny ortomolekularnej. Towarzystwo rekomenduje stosowanie witaminy C w dużych dawkach jako bardzo cenną, wspomagającą terapię różnych schorzeń.

Pozytywne działanie witaminy C

Poniżej przedstawiam listę zdrowotnych zaburzeń, w których zastosowanie witaminy C w dużych dawkach przynosi pozytywny efekt:

  1. Przewlekłe zapalenia, względnie zapalne zachorowania przewlekłe: zapalenia stawów, alergie, stwardnienie tętnic i ciągle powracające infekcje. Wiążą się one, co udowodniono naukowo, z niedoborem witaminy C i stresem oksydacyjnym.
  2. Współwystępowanie przewlekłych stanów zapalnych, które wiążą się ze stresem oksydacyjnym: osłabienie odporności, zaburzenia funkcji sercowo-naczyniowej, skłonność do chorób zakaźnych, zaburzenia gojenia się ran, osteoporoza, depresja i schorzenia neurozwyrodnieniowe.
  3. Schorzenia reumatyczne: reumatoidalne zapalenie stawów (RA) i młodzieńcze reumatoidalne zapalenie stawów.
  4. Zapalno-alergiczne schorzenia dróg oddechowych: astma lub alergiczny nieżyt nosa (katar sienny).
  5. Zapalne schorzenia skóry: atopowe zapalenie skóry, pokrzywka i łuszczyca.
  6. Schorzenia sercowo-naczyniowe: nadciśnienie, stwardnienie tętnic, zakrzepica..
  7. Schorzenia infekcyjne (wirusowe i bakteryjne): opryszczka, półpasiec, przewlekłe zapalenie wątroby, zapalenie wątroby typu C, zapalenie zatok, zapalenie płuc, zapalenie płuc spowodowane chlamydią, bolerioza, infekcje wirusowe HIV, gruźlica płuc, paradontoza i infekcje wywołane przez świdrowce.
  8. Schorzenia autoimmunologiczne, np. choroba Hashimoto.
  9. W trakcie trwania chemio- i radioterapii.

Właściwości witaminy C

Witamina C to bezpieczna, relatywnie niedroga substancja o dobroczynnych właściwościach, której zalet zdajemy się nie doceniać. Aplikowana w sposób rozważny (w naszej przychodni w formie dożylnej witaminy C), w połączeniu z innymi preparatami przynosi wymierne korzyści zdrowotne, wspomagając Pacjentów w walce z poważnymi chorobami.

Ich uśmiech, zadowolenie oraz lepsze samopoczucie w trakcie i po kuracji mówią same za siebie i są najwspanialszą nagrodą dla lekarza. 🙂

Katarzyna Junak - Alter Klinik

lek. med. Katarzyna Junak

W 1997 roku ukończyłam Collegium Medicum UJ na Wydziale Lekarskim. W 2005 roku zdałam Państwowy Egzamin Specjalizacyjny, uzyskując tytuł lekarza specjalisty medycyny rodzinnej. W 2010 roku ukończyłam dwuletnie studia w warszawskiej Podyplomowej Szkole Medycyny Estetycznej.

Od kilku lat interesuję się medycyną komplementarną, uczestniczę w kursach i konferencjach w tym zakresie. Od sierpnia 2018 roku przyjmuję Pacjentów w Alter Klinik, starając się holistycznie rozwiązywać ich problemy zdrowotne.